BORSA

ABD hükümetinin ‘kapanma riski’ için son 48 saat

ABD hükümetinin 'kapanma riski' için son 48 saat

ABD’de federal hükümete finansman sağlayacak yeni bütçenin yasalaşması için zaman daralırken, ABD Kongresi’nde henüz bir anlaşma sağlanamaması hükümetin kapanma riskini artırıyor.

Ülkede 1 Ekim’de başlayacak yeni mali yıla çok az bir süre kalırken, Kongre, federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısı üzerinde bir uzlaşmaya varamadı. 47 yılda 21 kez hükümetin bütçesizlikten “kepenk kapattığı” ülkede, Kongre’nin federal hükümete finansman sağlayacak yeni bütçe tasarısı üzerinde anlaşmaya varmak ve yeni bir kapanmayı engellemek için 30 Eylül gece yarısına kadar vakti bulunuyor.

Amerikan kanunlarına göre Kongre, 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa, geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar, geçici olarak faaliyetlerini durduruyor. Bu durum, mali yıl başlamadan hükümete fon sağlayacak bir yasanın geçirilmemesi halinde federal hükümetin operasyonlarının çoğunun durması anlamına geliyor

Bu süreçte hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken; ABD ordusu, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) gibi istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor. Kapanmaların ilki ABD’nin 38’inci Başkanı Gerald Ford döneminde gerçekleşmiş ve 11 gün sürmüştü. Federal hükümet, 39’uncu ABD Başkanı Jimmy Carter döneminde de 5 kez kapanmıştı.

Federal hükümetin 8 yıllık başkanlık süresince 8 kez kapandığı 40’ıncı ABD Başkanı Ronald Reagan ise kapanmayı en çok tecrübe eden başkan olmuştu. George Bush ve Barack Obama birer kez, Bill Clinton da iki kez kapanmayı tecrübe etmişti. Donald Trump döneminde ise hükümet 3 kez kapanmış ve Aralık 2018’de başlayarak, Ocak 2019’da biten son kapanma 35 gün sürerek, ABD tarihinin en uzun süreli kapanması olmuştu.

ABD Kongresi’nde federal bütçe konusunda uzlaşılamadığı için hükümete bağlı kurumların kapanmasına saatler kaldı.

Bu, ABD’de son 10 yılda meydana gelen dördüncü kapanma olacak.

Hükümet çalışanlarının büyük kısmı bu süreçte maaş alamayacak ve çalışmayacak. Bu da milli parklardan hava yolculuklarına ve evlilik cüzdanlarına kadar pek çok hizmeti etkileyecek. Bunun nedeniyse Temsilciler Meclisi’ndeki aşırı sağcıların mevcut önerileri desteklememesi. umhuriyetçilerin içindeki bu kanat, harcamalarda büyük kesintilerin yanı sıra Ukrayna’ya daha fazla maddi destek verilmemesini de talep ediyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump da bu kanadı destekliyor.

Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler az bir farkla çoğunluğa sahip. Senato’da ise Demokratlar’ın bir sandalye ile çoğunluğu bulunuyor. Bu nedenle bütçe üzerinde iki partinin de uzlaşması gerekiyor. Partiler uzlaşamadığı için bütçe henüz ABD Başkanı Joe Biden’a sunulabilmiş değil. Bugün içinde bu gerçekleşmezse, hükümete bağlı kurum ve kuruluşlar kapanmak zorunda kalacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu