EKONOMİ

AMB Tutanakları: Yükselen Endişeler ve Faiz Artışına Destek

AMB Tutanakları: Yükselen Endişeler ve Faiz Artışına Destek

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Eylül ayı para politikası toplantısına ilişkin tutanaklar, ekonomik büyüme endişelerinin arttığını ve çoğunluğunun 25 baz puanlık faiz artışını desteklediğini gözler önüne serdi.

AMB’nin 13-14 Temmuz toplantısının tutanakları, üyeler arasındaki farklı görüşlerin geniş bir yelpazede olduğunu ortaya koydu.

Toplantı tutanaklarında, üyelerin ekonomik toparlanma konusundaki endişelerinin arttığı ve çoğunluğunun 25 baz puanlık faiz artışını desteklediği belirtildi.

Tutanaklarda ayrıca, “Haziran tahminlerinin 2023’teki ekonomik toparlanmanın gücü konusunda fazla iyimser olduğu görüşü yaygındı. Özellikle, uzun süreli kredi büyümesinde gözlemlenen yavaşlamanın, 2023’ten sonra özel tüketimde bir toparlanmaya dair iyimserliğin sorgulanabilir hale gelebileceği ifade edildi.”

Tutanaklarda enflasyon üzerindeki risklere de dikkat çekilerek, “Üyeler, enerji ve gıda maliyetleri üzerindeki olası yükselişin enflasyon üzerindeki riskleri artırmaya devam ettiğini değerlendirdi. Hava koşullarındaki olumsuzluklar ve genel anlamda iklim krizi, gıda fiyatlarının beklenenden daha fazla artmasına neden olabilir” denildi.

ING Küresel Makro Araştırma Başkanı ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski ise son gelişmelerin AMB’nin pozisyonunu zorlaştırdığına dikkat çekti. Brzeski’ye göre, artan petrol fiyatları enflasyon üzerinde yeni bir baskı unsuru oluştururken, bölgedeki jeopolitik gerginlikler ve tahvil getirilerindeki yükseliş Avro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini zayıflatabilir.

Brzeski ayrıca, AMB’nin faiz artırımına ara vermesinin daha kesin hale geldiğini belirtti ve Aralık toplantısında faiz artırımının hala masada olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde Eylül ayında yıllık enflasyonun yüzde 4,3 olarak açıklanmış olduğu biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu