BORSAEKONOMİ

Borsada İkinci Devre Kesici

Borsada İkinci Devre Kesici

BIST 100 endeksinde yaklaşık olarak yüzde 5’e kadar ulaşan kayıplar yaşamasının ardından ilk devre kesici de uygulandı. İlk devre kesiciden sonra işlemler başlarken kayıpların yaklaşık olarak yüzde 7’ye ulaşması ile birlikte ikinci devre kesici de uygulamaya alındı.

Borsada İkinci Devre Kesicinin Sonuçları

Borsa İstanbul’da izlenen BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 7’yi aşan bir değer kaybıyla 4.584,48 puana kadar geriledi. Günün ilk yarısında ise, düşüş eğiliminde devam eden BIST 100 endeksinde oluşan kayıpların yüzde 7’yi aşması sonucunda Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi de çalıştı. Aynı zamanda pay piyasasında bütün sıralarda işlemlerin geçici olarak 2. kez durduruldu.

Borsada devre kesicinin çalışmış olduğu saat 13.04’ten itibaren BIST 100 endeksinin önceki kapanışına göre 345,69 puan kadar değer kaybederek 4.584,48’e kadar indi. Toplam işlem hacmi ise, yaklaşık 22,5 milyar lira düzeylerinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi ise, yüzde 6,41 ve bunun yanında holding endeksi yüzde 7,36 oranında değer kaybetti. Sektör endeksleri içinde tek kazandıran ise, yüzde 4,88 ile toprak, taş en fazla kaybettiren ise, yüzde 9,47 ile spor oldu.

Borsada Deprem Etkisi

Borsa analistleri, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında dün Borsa İstanbul’daki satıcılı seyrin bugün de etkisini daha da artırarak devam ettiğini ifade etti.

Piyasalar Powell’ı Bekliyor!

Küresel pay piyasaları içinde, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası ile ilgili artan belirsizlikler sonucunda karışık bir seyir izlendiğini de belirten analistler, bugün tüm gözlerin Fed Başkanı olarak görev yapan Jerome Powell’ın Washington Ekonomi Kulübü’ndeki münazarada yapacağı bir konuşmaya çevrildiğini de söyledi. Alanında uzman analistler, teknik bakımdan BIST 100 endeksinde 4.800 ve 5.000 seviyelerinin direnç, 4.400 puanın destek konumunda yer aldığını kaydetti. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen tüm işlemler ise, 13.34’ten itibaren yeniden başladı.

Borsa Günün İlk Yarısında Geriledi

Borsa İstanbul ise, haftanın ilk işlem gününe yaklaşık olarak yüzde 2’nin üzerinde değer kaybı ile başlarken, daha sonrasında ise, kayıplarını derinleştirdi. Türkiye ise güne, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketi ile uyanırken, Borsa İstanbul da pek çok önlem aldı. Endeks ise, günün ilk yarısından itibaren yüzde 1,99 değer kaybederek 4.897,98 puana kadar geriledi.  Günün ilk yarısında yaşanan düşüş eğilimindeki yüksek hareketlilik, BIST 100 endeksi ise, saat 13.00’ten itibaren önceki yaşanan kapanışa göre 99,65 kadar puan değer kaybederek 4.897,98’e kadar indi. Toplam işlem hacmi ise, yaklaşık olarak 14,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.  Bankacılık endeksi ise, güne yüzde 1,23 ve holding endeksi yüzde 1,95 değer kaybederek başladı. Sektör endeksleri içinde tek kazandıran ise, yüzde 6,31 ile toprak, taş en çok kaybettiren ise, yüzde 3,86 ile sigorta oldu. Borsa İstanbul A.Ş. merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen ve 10 ili birden etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonucunda pay piyasası alım satım sistemi ile ilgili geçici olarak bazı önemli tedbirleri devreye aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu