FOREX

Döviz piyasalarında risk iştahı devam ediyor

Dolar/TL, teknik göstergelerin desteğiyle yükseliyor

Döviz piyasalarında risk iştahı devam ediyor

Dolar/TL, teknik göstergelerin desteğiyle yükseliyor

Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi, Fed’in faiz artış döngüsünün sonuna geldiği düşüncesini artırdı. Bu da faiz ve dolarda düşüşe, borsalarda ise yükselişe neden oldu.

Bu haftaya başlarken de risk iştahında bir bozulma yok. ABD vadelilerindeki hafif satıcılı görüntüye karşın Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1 yukarıda. Dolar da baskı altında.

Dolar/TL’de ise kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Geçen haftayı 28,70 seviyesinden tamamlayan kurda bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketler gözleniyor. Günün geri kalanında da bu görüntü devam edebilir.

Teknik göstergeler de Dolar/TL’de yükseliş beklentisini destekliyor. 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinde hareket eden kurda, 29,00 seviyesi ilk direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda 29,50 ve 30,00 seviyeleri takip edilebilir.

Euro/Dolar’da yükseliş isteği devam edebilir

Euro/Dolar’da da geçen hafta beklentilerin altında gelen ABD enflasyonu etkili oldu. Dolardaki zayıflığa bağlı olarak parite, %2,1 oranında yükselerek 1,0915 seviyesinden kapanış yaptı.

Haftaya başlarken de temel dinamiklerde bir değişiklik yok. Bu kapsamda makro veriler, OPEC+ toplantısı ve ECB Başkanının açıklamalarının izleneceği haftada, paritedeki yükseliş isteği bugün sürebilir.

Teknik olarak da 1,0850 desteği korundukça 1,10 seviyesi gündemde kalabilir. Ara direnç 1,0965 civarında.

Ons Altın’da yükseliş baskısı devam ediyor

Faizlerde tepe noktasına yaklaşıldığına yönelik artan beklentilerle, ons altın geçen hafta %2,1 oranında prim yaparak 1.981 seviyesinden kapattı.

Haftaya başlarken de piyasayı sürükleyen dinamiklerin sürdüğünü izliyoruz. Risk iştahında pozitif hava devam ederken dolar güçsüz. Bu kapsamda değerli madende de yükseliş isteğinin sürebileceğini düşünüyoruz.

Teknik olarak aylık ortalamanın bulunduğu 1.973 seviyesinin üzerinde kalındıkça 2.004 hedefte kalabilir. Aksi durumda 1.973 desteğinin altında 1.961 seviyesi tepki gelebilecek yer olarak izlenebilir.

Sonuç olarak, haftaya başlarken döviz piyasalarında risk iştahının devam ettiğini görüyoruz. Dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ederken, Euro/Dolar’da ve ons altında yükseliş isteği sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu