EĞİTİMEKONOMİGenel

Dünya Ekonomik Forumu, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu Başlattı

Dünya Ekonomik Forumu, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu Başlattı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), iklim değişikliği için Web3 teknolojisinden yararlanmak için Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu’nu kurdu. Teknoloji endüstrisi, iklim eylemi ihtiyacının farkına varıyor ve teknoloji devleri sürdürülebilirlik inisiyatifleri alıyor. Blockchain teknolojisi sürekli olarak karbon ayak izini artırmakla suçlanıyor ve çevreye olumlu katkı sağlamak için yeni bir girişimde bulunuluyor. WEF, Web 3.0 teknolojilerinin enerji tüketimini ve etkilerini araştırmak için çalışan 30 şirket, kurum ve eğitim grubundan oluşan bir gruptur. Grup, karbondan arındırma çabalarına odaklanmak için yeni yollar getirmeyi amaçlıyor. Enerji grupları blok zinciri tabanlı teknolojileri hedeflerken, WEF aynı teknolojinin tehdit edici iklim değişikliğine karşı savaşmak için nasıl kullanılabileceğini araştırmayı kendine görev edindi.

Web 3.0 ve İklim Değişikliği

Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu 21 Eylül’de başlatıldı. Avalanche, Solana, Circle, Ripple, NEAR Foundation ve Stellar Development Foundation gibi kripto para birimi ile ilişkili projeler bazı önemli katılımcılar. Bu yılın başlarında, Crypto Impact and Sustainability Accelerator, benzer sorunlarla başa çıkmak için başlatıldı. Yeni koalisyon, geleneksel merkezi kontrol tarafından sınırlandırılmadan farklı dikeylerden bireyleri katılım, iletişim ve eylemde bulunmaya teşvik edecek. Web 3.0, işbirliği ve ademi merkeziyetçilik için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanır.

Yeni Girişim Nasıl Yardımcı Olabilir?

Blockchain, kripto ve kullanımları gibi üç farklı konu, WEF’in farklı çalışma grupları tarafından araştırılacaktır. Kritik araştırma konularından biri, bu teknolojilerin şu anda çevreyi nasıl etkilediği ve geleceği nasıl etkileyeceği olacaktır. Merkezi sistemlerden farklı olarak Blockchain, merkezi olmayan yapısı nedeniyle yüksek oranda erişilebilir olan merkezi olmayan bir P2P ağı sistemidir. Blockchain ağında herkes bir P2P ağında olduğundan ve herkesin çalışan bir bilgisayarı olduğundan, bu nedenle bir eş çökse bile diğer eşler çalışmaya devam eder. Mevcut etkiyi anladıktan sonra grup, günlük aktiviteleri karbondan arındırmak için Web3 teknolojilerinden yararlanma yollarını belirlemeye odaklanacak. Madencilik ve ademi merkeziyetçilik muazzam miktarda enerji tüketir. Çalışma, Web 3.0 şirketlerinin enerji tüketimini azaltmak için girişimler oluşturmaya odaklanmasına yardımcı olacak ve böylece genel karbon ayak izini azaltacaktır.

WEF ayrıca blok zincirindeki karbon kredilerini standartlaştırarak ve dahil ederek karbonlaşmadan sorumlu olmak için blok zinciri kullanmaya odaklanmaktadır. Blok zinciri teknolojisinin şeffaflığı, güvenilir blok zinciri iletişimi kullanarak karbon kredileri vermek ve yönetmek için kullanılabilir. Bu, sürdürülebilirliği sağlarken Web 3.0 teknolojisini geliştirmek için daha fazla katılımcıyı topluluğa katılmaya teşvik edecektir. Yeni girişim, çevreye duyarlı sosyal gündemler oluşturmak için blok zinciri, NFT’ler ve kripto para birimini kullanmak için uygulanabilir teknolojiler oluşturmaya odaklanıyor. Kripto para birimi ve Web 3.0 teknolojisi katlanarak büyümeye devam ederken, bu yeni girişim karbonsuzlaştırmaya odaklanmak için gereklidir. True Web 3 inovasyonu ancak çevresel düzenlemeler ve uyumluluk netliği ile mümkündür. Bu, tüketicilerin korunmasına yardımcı olacak ve finansal katılımı teşvik edecektir. Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu sayesinde iklim değişikliği ve eylemle ilgili yeni en iyi uygulamalar ve etki düzenlemeleri oluşturulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu