GenelKRİPTO PARA

Dünya Ekonomisinde Para Piyasaları

Dünya Ekonomisinde Para Piyasaları

FTX çöküşü ile birlikte Bitcoin de dahil olmak üzere altcoinle çok büyük oranda etkilendi. Ve sonrasında sert düşüler yaşamaya başladı. Kripto piyasası da FTX çöküşünün beraberinde getirmiş olduğu zorluk ve düşüş eğilimiyle çok fazla hareketlenmeler ile mücadele etmeye devam etmektedir. Son olarak Genesis’in de iflas edeceği endişesi bütün para piyasasında olduğu gibi Ethereum’da da düşüşler yaşanmasına sebep olmaktadır.
Yatırımcıların Para Piyasalarına Karşı Tutumu
Yatırımcılarda ve para piyasalarında Genesis’in iflas edeceği korkusu devam ederken Bitcoin center’ın da ethereum Rainbow (gökkuşağı) göstergesi son 2 yılın en düşük olan seviyesine düşmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman da ethereum gökkuşağı göstergesi yatırımcı kişilerin ETH‘nin fiyat trendini takip etmek için kullandıkları araçlardan biri olmaktadır. Aynı zamanda bu gösterge Ethereum’un çok uzun vadeli hareketleri için tahminlerde bulunmak için ETH’nin geçmiş performanslarını da kıyaslar. Bitcoincenter’ın genel verilerine dayanarak, 22 Kasım tarihi itibarıyla da ethereum gökkuşağı göstergesi, tabloda yer alan en düşük bantlardan birin olan fiire sale noktasının da çok altına düşmektedir.
Ethereum ve Gökkuşağı Göstergesi
Ethereum’un gökkuşağı grafiğinde yer alan en düşük bandın altına düşmesi durumu son olarak Mart 2020’de meydana gelmiştir. ETH o tarihlerde genelde 100 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyordu. Bu konuda ETH gökkuşağında meydana gelen ETH hareketleri tarihsel bir şekilde incelendiği zaman ETH’nin en düşük bandının hemen altına düştükten sonra da Ethereum’un da yeni bir ralliye başlamış olduğunu göstermektir. 2020 tarihinde ETH en düşük bandın altına düştükten hemen sonra yükselmeye başlamıştır. 2021 boğa piyasasında da yeni ATH’ler kaydetmiştir. Genelde gökkuşağı göstergesi Ethereum için yükseliş sinyali vermiş olsa da FTX hackerının elinde olan ETH’leri satması ethereum’daki risk iştahını da olumsuz etkilemeye devam etmektedir.
ABD Ekonomisi ve FTX Çöküşü
ABD komitesi FTX duruşması tarihini açıkladı. FTX’in iflasıyla ilgili olan duruşmanın 1 Aralık’ta yapılmasına karar verildi. Bu aşamalarda da ABD komitesi tarafından alınacak olan kararların kripto piyasalarını çok büyük oranda etkilemesi de muhtemel. Bunun yanında kararlar da Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkede faaliyette bulunan şirket için de emsal niteliği taşımaktadır. Ayrıca yeni açılan LINK adresleri de son yılın en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Uzmanlara göre aktif adreslerdeki artışın FTX çöküşü sonrasında hızlandığını dikkat çekti.
Ekonomik Değişimin Yorumları
Santiment’in de twitter üzerinden yaptığı paylaşım verilere göre chainlink ağında da günlük açılmış olan yeni adres sayısı, geçen hafta 8.000’in üzerine çıkmıştır. Bu oran da en son Mayıs 2021 de görülen zirve sonrasında en yüksek adet şeklinde kayıtlara geçmiştir. ABD merkezli kripto para borsası, 16 Kasım da fon sağlayıcı ortağı olan Genesis’in aldığı kararla para çekme işlemlerini askıya alması durumunun ardından hizmet seviyesi anlaşması gereğince 5 günlük zaman diliminde müşteriye geri ödemelerini yapamayacağını duyurmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu