EKONOMİGenel

Ekonomi Haberleri Ve Parasal Dalgalanmalar

Ekonomi Haberleri Ve Parasal Dalgalanmalar

Piyasa genelindeki avukatlar, FTX’in Sam Bankman-Fried’in kişisel derebeyliği sistemine sahip olduğunu söylemektedir. CoinDesk piyasa endeksi verilerine göre de bitcoin ve ether yeşil renkte görünmektedir.
FTX Duruşmasında Önemli Noktalar
Şirketin Delaware’de yapılan ilk iflas duruşması süreçlerinde FTX avukatları, CoinDesk’ten Ian Allison’ın ve FTX kripto borsasının kardeş şirketi Alameda Research’ün beklenmedik bir şekilde büyük miktarlarda kripto para tuttuğunu bildirmesi sonrasında, şirketin 2 hafta içinde ani ve zor çöküşünü tüm ayrıntılarını anlattı. Bunun yanında FTX’i temsil eden bir avukat olan Cromwell, şirketin ilk iflas duruşmasında Kurumsal Amerika tarihindeki en ani ve en zorlu çöküşlerden birine tanıklık edildiğini dile getirmiştir.
FTX Duruşmasında Avukat Yorumları
Bromley, en yüksek değeri 32 milyar $ olan FTX imparatorluğunu, borsanın en eski CEO’su olan Sam Bankman-Fried’in kişisel derebeyliği şeklinde tanımladı. Bromley’e göre. Bromley, Bankman-Fried’i adı ile tanımlamasa da, mahkemeye FTX’in çok deneyimsiz ve bilgisiz kişilerden meydana gelen küçük bir grubun kontrolünde olduğunu, bunun birazının ya da tamamının da tehlikeye atılmış kişilerden meydana geldiğini belirtmektedir. Başka bir avukat, iflas başvurusunda bulunan FTX grubuna bağlı olan 100’den daha fazla farklı borçlu olduğunu söylemektedir.
Bitcoin Son Gelişmeleri
Bitcoin, Cathie Wood’un Ark Investment Management’ın Grayscale’in Bitcoin Trust’ından 1,5 milyon dolar satın aldığı haberleri ile aynı ana denk gelen salı günü 16.000 $ seviyesinde ivme kazandı. Piyasa değerine bağlı olarak en büyük kripto para birimi, pazartesi günü 2yılın en düşük seviyelerinden olan 15.480$’ı gördü ve % 2.4 artışla 16.100$ seviyelerine yükseldi. Ekonomi analisti Julius de Kempenaer, salı günkü kazancına rağmen, CoinDesk piyasasının sindirim aşamasında olduğunu ve buna bağlı olarak da BTC’nin daha da düşmesinin mümkün olduğunu söylemektedir. Buna göre de muhtemelen yılsonundan önce 12.500 $ seviyesinde görülecek.
Altcoin’in Güçlü Performansı
Ether (ETH), son zaman BTC ile benzer bir yörünge izledi ve % 2,6 artışla 1.120 $ seviyelerine yükseldi. Solana’nın SOL token’ı da % 3 artış göstererek, yaklaşık olarak 12$’a yükseldi. Merkezi olmayan borsa eğrisinin yönetim belirteci CRV, günün en erken saatlerinde keskin olan düşüşünü tersine çevirip, % 25’in üzerine çıkarak CoinDesk piyasa endeksi’ndeki dijital varlıklar sepetinin içinde günün en iyi performansını sergiledi. Hisse senedi piyasaları da genelde yeşile döndü. ABD hisse senetleri şükran günü tatili öncesinde yükselişteydi ve Standard and Poor’s 500 endeksi de kapanışta % 1,3 oranında yükseldi. Dow Jones sanayi ortalaması % 1,1 yükselirken, Nasdaq da % 1,3 yükselim gösterdi.
Dünya Para Piyasaları
CRV de merkezi ticaret platformlarında tutulmuş olan madeni para sayısındaki artışın ortasında dalgalı bir hal aldı. Token de V biçiminde bir toparlanma ile kayıpları tamamen silmeden önce salı günü erken saatlerde % 17 düştü ve 2 yılın en düşük seviyesi olan 40 sente kadar indi. Suudi Arabistan’ın da misli olmayan jeton (NFT) koleksiyonu, FIFA Dünya Kupası’nda Arjantin’e karşı beklenmedik bir futbol galibiyeti sonrasında yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu