EKONOMİGenel

Ekonomide Ripple Ve Dijital Paraya Etkileri

Ekonomide Ripple Ve Dijital Paraya Etkileri

Yapılan son Ripple’in yıllık Swell konferansında ana odak noktalarından biri de Merkez Bankası dijital para birimlerinin geliştirilmesi olmuştur. Bu konuda, Ripple Ceosu Brad Garlinghouse, kripto para birimlerinin sektör içinde devam eden krizden çok güçlü bir şekilde çıkabileceğini ifade etmektedir.  Bu konudaki tahminlerinde yıl boyunca, dijital paralarda çok büyük bir büyüme öngördüğünü de açıklamaktadır. Garlinghouse bu konuda tahminlerinin doğru çıkması için sektörün şeffaf ve güvenli bir şekilde olması gerektiğini vurguluyor. Aynı zamanda Ripple’ın bu konuda da Avrupa‘ya liderlik etmeyi sürdüreceğine de inanıyor.

Swell Konferansında Dijital Para Konuları

Ripple’ın yıllık Swell konferansı esnasında konuşma yapan CEO Garlinghouse başarılı bir yönetici olarak bu konferans içeriğinde kripto para birimlerinin kullanım miktarlarına, sektörde etkili olan makroekonomik faktörlere ve başka ilgili konulara da değinmiştir.  Garlinghouse, Ripple’ın geçen senede yapmış olduğu önemli başarılarını da konferans sırasında anlatmıştır. Dünyanın dört bir yanında olan finans kurumlarını birbirleri ile bağlayan RippleNet ağı, fiyat ve kripto içeren ödemelerde şu anda 30 milyar doları aşmış görünüyor.

Ripple FTX Çöküşü Yorumları

Ripple’ın zaman içinde büyüme gösteren bir ekosistem olduğunun da altını çizen başarılı yönetici Garlinghouse, kripto para sektöründe meydana gelen son gelişmeler hakkında da çok üzgün olduğunu dile getirmektedir.  Aynı zamanda FTX‘in en baştan itibaren sahtekarlık planı olduğunu da öne süren yönetici, ilk kurulduğu günden beridir FTX borsasına güvenmediğini de dile getirmektedir. Bu konuda başarılı yönetici, kripto piyasasının çok güvenli bir alan haline gelmesi için de bu tarz platformların ortadan kaldırılması gerektiğini destekliyor.

Ekonominde Ripple Dönüm Noktası Ortaklık

Günümüzde MFS Afrika, kıtalar toplamında 400 milyondan fazla kullanıcı ve de 800’den fazla da ödeme koridoru sayesinde Afrika’da yer alan en büyük mobil para varlığına sahip olmaktadır. Özellikle MFS Africa ile ortaklık konusu da Ripple için çok büyük şeyler vaat etmektedir. Çünkü şirket devasa bir Afrika pazarı konusunda kilit bir nokta olabilir. Bu konuda yeni ortaklık, 35 ülkede yer alan müşteriler için ODL ile gerçek zamanlı olan mobil ödemeleri kolaylaştıracak biçimde tasarlanmaktadır. MFS Africa; Pan-African Payment & Settlement System’in de bir üyesi olmaktadır.

Ripple MFS Afrika Ortaklığı

Ortaklık konusunun dışında da PAPSS, birleşik ödeme sistemlerine kavuşan ülkeler arasında oluşan ödemeler çok büyük oranda kolaylaşmaktadır. Özellikle Afrika için bu ödemeler swıft’e benzemektedir. Bu ortaklık ve sonuçları düşünülecek olursak Ripple’ın bazı hedefleri hayata geçirme yeteneğinin çok önemli bir kanıtı olmaktadır. Bu konuda çok ilginç olan bir durum da PAPSS’nin yalnızca bankaları değil, aynı zamanda merkez bankalarını da birbirine bağlaması durumudur. Neticede bölge genelinde mobil cüzdanların çok büyük oranda çoğalması da göz önünde bulundurulduğu zaman, XRP tabanlı olan ödeme teknolojisinin de ulusal cüzdanları içerecek bir şekilde genişleyebileceğine dair spekülasyonlar da yaygınlaşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu