EĞİTİMFOREX

Ekonomide Son Durum ve Bitcoin’e Etkileri

Ekonomide Son Durum ve Bitcoin'e Etkileri

Bu hafta itibarı ile bitcoin ile ilgili olan son dakika gelişmeleri ile ethereum, dogecoin, ripple gibi dijital varlıklardaki son durumlarda dalgalanmalar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir. Başka bir taraftan FTX’in iflas etmesi sonrasında da para çekimlerini durduran BlockFi’nin de yakın bir zamanda iflas başvurusunda bulunacağı öğrenildi.

 

Bitcoin Son Dakika Haberleri

 

Bitcoin en başta olmak üzere, kripto paraları alt üst eden FTX’in iflas etmesi sonrasında piyasada çok büyük dalgalanmalar yaşanmaya başlamaktadır. Temmuz ayında kurulmuş olan BlockFi, kripto paralarda meydana gelen değer kaybı ile likitide sıkışıklığına girmişti.

 

Bu platformun da 650 bin kullanıcıya sahip olduğu söyleniyor. Bitcoin fiyatları ile ilgili olan son dakika gelişmeleri de yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi. Bu durumda BTC de dahil olmak üzere, FTX’in iflasını açıklaması sonucunda ethereum, dogecoin, ripple hepsi birden düşüşe geçmişti.

 

FTX’in Piyasaya Etkisi

 

Geçtiğimiz günlerde iflas eden ve 1 milyon bireye borçlu olduğu öğrenilen FTX’in 650 bin kullanıcısı bulunmaktadır. Bu konuda kripto para alım ve satımının yanında faizli mevduat ve kredi hizmetlerine sahip olan BlockFi de iflasın eşiğindedir.

 

Gündemdeki yakın kaynaklara dayanan habere göre ABD merkezli olan BlockFi personellerini işten çıkarmak ve yasal iflas başvurusunda da bulunmak için gerekli olan planlamaları hazırladı. Genel son durumda, BlockFi; Bitcoin ve Ethereum hesaplarına yıllık olarak % 5,5 faiz ödemesi gerçekleştiriyordu.

 

Bunun yanında sabit coinlere de yıllık % 11,5 faiz vermekteydi. Aslında bu durum bir anlamda da dolar hesabına, geleneksel bankaların çok üstünde bir biçimde getiri sağladığını gösteriyor.

 

Kripto Paraların Etkileşimleri

 

BlockFi geçen sene 3 milyar dolarlık değerleme ile 300 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Kripto para piyasasında bu yıl yaşanan düşüş de firmayı çok zor durumda bıraktı. Günümüzde iflas etmiş olan FTX zorda kalan BlockFi’ye de 400 milyon dolar likidite desteği sağlamıştı. Bu destek de vadeli bir şekilde firmaya sunulmuştur.

 

Bu konuda firma 400 milyona ihtiyaç duyduğu zaman parayı kullanmayı hedeflemekteydi. Bu durumda yapılan anlaşmalar çerçevesinde FTX’in 240 milyon dolar karşılığında BlockFi’yi satın alma opsiyonu da bulunmaktadır.

 

Bu durumda FTX iflas ettikten sonra, BlockFi çok büyük likidite sıkışıklığı yaşamaya başladı.

BlocFi’nin yayımlamış olduğu verilere dayanarak, 2. çeyrek sonunda firmanın toplam olarak kredi büyüklüğü 1,8 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. Bunun da 1,5 milyar doları kurumsal müşterilere verilen kredilerden meydana geliyordu.

 

Dünya Piyasalarında Bitcoin Dalgalanması

 

Son dönem ekonomik gelişmeleri de dikkate alınarak, bitcoin piyasasında çok büyük dalgalanmaların meydana geldiği görülmektedir. Bu durumda yatırımcıların alım ve satım oranını çok büyük oranda etkilemeye başlamaktadır. Piyasada FTX iflası çok büyük dalgalanmalara neden olduğu gibi, yatırımcıları da çok zorlu bir döneme sokmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu