GenelKRİPTO PARA

Ekonomide Yaşanan Sarsıntılar

Ekonomide Yaşanan Sarsıntılar

Kripto piyasaları salı günü de baskı altında kalmayı devam ettirdi. Bitcoin, aynı zamanda FTX çöküşünün Genesis Global’i de etkilemesinin ardından son 2 yılın en düşük seviyesine kadar geriledi. Yatırımcılar, Sam Bankman-Fried’in FTX borsasının çökmesinden ötürü etkilerin bir başka para piyasasını etkileyeceği yönündeki spekülasyonlar kripto piyasalarını gergin duruma sokmaktadır.

Kaybeden Para Piyasaları

Genelde en iyi kripto paralar son ekonomik dalgalanmalar da karışık işlem görmeye devam etti. Tron da % 5 oranına yakınlaştı, XRP ve polygon da % 3 arttı. Bunun yanında cardano % 2 kazandı. Kaybedenlerin arasında da bitcoin, ethereum ve shiba Inu yer almaktadır. En büyük kripto para birimi de 16.000 $ seviyelerinin altında kalmıştır.

Küresel kripto para piyasasının değeri de son 24 saatin içinde % 1’den daha az bir düşüşle 790 milyar dolar oranında marjinal bir düşüş ile işlem görmektedir. Fakat toplam işlem hacmi de neredeyse % 19 artıp, 66,2 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Dünya Kupasının Ekonomiye Etkileri

2022 FIFA Dünya Kupası başladığı sıralarda, bitcoin de ödül platformu olan GoSats, tahmin et ve kazan da dahil olmak üzere çok etkili bir ödül kampanyası başlattı. Bunun neticesinde şirket, kampanyanın, FIFA Dünya Kupası boyunca süreceğini ve GoSats uygulamasını da kullanıcıların mobil uygulamalarından da bitcoin biriktirme şansını elde edeceklerini belirtmektedir.

Uzmanlar da küresel kripto piyasasının, FTX’in iflasının Genesis’i etkilediği haberlerine tepki olarak son 24 saat içinde yoğun bir satış baskısı altına girdiğini söylemektedir. Bu sırada bitcoin 16.000 doların altında düştü. Bu durumda boğalardan talep olmadığını açık bir şekilde göstermektedir. Piyasada devam eden belirsizlik ortadan kalkıncaya kadar, kripto fiyatlarında da sürekli bir iyileşme görüleceği de konuşulmaktadır.

ABD- Kripto Piyasası

Küresel ekonomik güncellemeler ile ABD merkezli kripto para borsası; coinbase’in hisselerinin, nisan 2021’de halka açılmasından beridir en düşük fiyatını görmektedir. Pazartesi günü 40,62 $ düşüş gösteren piyasa çok büyük gerileme döneminde olduğunu gösterdi.

En büyük kripto para birimi olan bitcoin’i tutan birçok adres, Mart 2020’de koronavirüs sebebi ile başlayan çöküşten bu yana ilk kez şu dönemde kırmızı renkte. Yayın kuruluşu olan NHK’nın bir raporuna göre de iflas etmiş olan kripto borsasının Japon kolu FTX, bu yılın sonuna kadar müşterilerin para çekme işlemlerini tekrardan başlatmaya hazırlanıyor.

Son Piyasa Hareketlenmeleri

Ethereum da dahil tüm altcoinler, FTX’in bu ay başlarında patlaması sonucunda fiyatlarda çok büyük oranda darbe aldı. ETH, ETH ve BTC çiftinde zorlanırken, önemli olan dirençleri geri kazanamadı ve sonra daha fazla zayıflık göstermeye başladı.

Sözde FTX korsanı tarafından da devasa ETH hacimleri boşaltıldıktan sonra, ETH şimdiye kadar elinde tutmuş olduğu 1.080 dolarlık kritik desteğine kadar düşüş gösterdi. Bu seviyenin üzerindeki olan günlük kapanışlar, 1.175$ ve 1.220$ şeklinde kısa vadeli hedeflere de bir sıçrama sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu