EĞİTİM

Ekonomik Krizin Etkisiyle Altının Önlenemez Yükselişi

Ekonomik Krizin Etkisiyle Altının Önlenemez Yükselişi

Gram altın, ons altın ve çeyrek altının son günlerdeki yükselişiyle dikkat çektiği ve yeni rekorlar kırdığı belirtiliyor. Gram altın, çeyrek altın ve cumhuriyet altınının yeni rekor seviyelere ulaştığı vurgulanıyor.

Son günlerde yükselişi ile dikkat çeken gram altın bugün altın 1.653 TL, çeyrek altın, 2.832 TL ve cumhuriyet altını ise, 10.918 TL’ye yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Neden Arttı?

Altın fiyatlarının yükselmesinde ons altının küresel değeri, dolar ve TL fiyatlandırmalarının etkili olduğu ifade ediliyor. Dolar kurunun yatay seyretmesine rağmen ons fiyatının yükselmesi ve küresel ekonomik faktörlerin etkisi altın fiyatlarını arttırıyor.

Yurt içi altın fiyatlarının belirlenmesinde ons altının küresel değeri ile birlikte dolar ve TL’deki fiyatlandırmalar da etkili oluyor. Dolar kurunun son günlerde 26,78 civarında yatay seyretmesine ile birlikte ons fiyatının 2022 yılının Mayıs ayı sonrasında en yüksek seviyeye yani yaklaşık 1.910 dolara çıkması sonucunda yurt içinde de hareketlilik daha çok arttı. Çeyrek altın ise, bu hafta boyunca 25 TL’lik bir yükseliş göstererek rekor seviyeyi daha da yukarı taşıdı.

Altın Fiyatlarındaki Yükselişin Nedenleri

Altın fiyatlarındaki son yükselişin nedenleri arasında kripto para alanındaki düşüş, piyasaya olan güvensizlik ve güvenli liman arayışı gibi faktörlerin yer aldığı belirtiliyor. Ayrıca küresel ekonomideki yavaşlama ve ABD enflasyon oranlarına yönelik beklentilerin de altın fiyatlarını etkilediği ifade ediliyor.

Altın fiyatları son zamanlarda kripto para alanındaki düşüş, piyasaya olan güvensizlik ve insanların güvenli liman arayışı nedeni ile son dönemde hızlı bir artış gösterdi. Ons altının yükselmesinin en önemli nedeni ise, küresel ekonomide pandemi sonrası yaşanan yavaşlama ve ABD’den gelen enflasyon oranlarının da Fed’i çok daha düşük oranlı bir faiz artışına yönlendireceği şeklinde bir beklenti ile ortaya çıkıyor.

2022’nin ilk çeyreğinden elde ettiği kazancını yılın diğer bölümünde silerek yılı kazançsız bir şekilde kapatan ons altın, yılın ilk iki haftasında da 83 dolar seviyesine yükselerek 2022’nin ikinci yarısında yaşadıkları kayıpları silmiş oldu.

Altın fiyatları haftanın son işlem gününde hızlı yükseliş gördükten sonra gelen satışla birlikte fiyat 1.900 doların altında işlem görüyor. Ama haftalık bazda elde edilen kazanç dördüncü haftada da devam ediyor. İnsanların güvenli liman olarak altını görmesi ve yatırımlarını altın olarak değerlendirmesi ise bunun en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

Altın Vadeli İşlemleri Yükselişte

Altın vadeli işlemlerinin New York Ticaret Borsası’nda yükseldiği ve altının ons fiyatının belirli seviyelere ulaştığı vurgulanıyor. Altın vadeli işlemlerinin borsada yükselmesinin, altın fiyatlarının popülerliğini artırdığı ifade ediliyor.

 

Altın Vadeli İşlemleri çok hızlı bir şekilde, New York Ticaret Borsası’nın Comex kısmında, Şubat ayı için yaklaşık % 0,41 kadar yükselerek onsu USD1,00 civarında işlem gördü. Aynı zamanda onsu seansın en yükseği olarak bilinen USD seviyesinden de işlem gördü. Altın USD 1.869,30 seviyesinde destek buluyor. USD ise, 1.912,90 seviyesinde de büyük bir dirençle karşılaştı.

Aynı zamanda Dolar Endeksi Vadeli işlemleri de, diğer altı majör para birimi karşısında elde ettiği performansına baktığımız zaman; % 0,13 kadar arttı ve USD ise, 102,13 seviyesinden işlem görmeye başladı. Altın fiyatları yükselirken altın vadeli işlemleri de yükselişle borsada yerini aldı.

Diğer yandan da Comex’te, gümüş de Mart ayı için % 0,39 oranında düştü ve onsu USD 23,91 seviyesinden işlem görürken bakır ise, Mart ayı için yaklaşık % 0,45 oranında arttı. Bunun al ucunda ise, libresi USD 4,18 ‘dan işlem görmeye başladı.

Metaller arasında gümüşün düşüş yaşadığı ve bakırın arttığı belirtiliyor. Bu metallerin hareketliliğinin altın ve altın vadeli işlemleri üzerinde etkileri olduğu ifade ediliyor.

İnsanların altını güvenli liman olarak görmesi, altın ve altın vadeli işlemlerin yükselmesine neden oluyor. Kripto paralarda yaşanan sert düşüş ve para piyasalarındaki hareketlilik yatırımcıları güvenli liman arayışına yönlendiriyor. Bunun sonucunda ise, altın ve altın vadeli işlemler popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

Altının güvenli liman olarak görülmesinin, yatırımcıların altın ve altın vadeli işlemlerine olan ilgisini artırdığı ve popülerliğini yükselttiği belirtiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu