EKONOMİ

Fed Başkanı Daly: Enflasyon Kontrol Altına Alınana Kadar Faiz Artırımları Sürebilir

Fed Başkanı Daly: Enflasyon Kontrol Altına Alınana Kadar Faiz Artırımları Sürebilir

Fed Başkanı Daly, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artışlarına devam edeceklerini söyledi. Daly, enflasyonda düşüş gözlemlense de, dezenflasyonist sürecin henüz yeterince anlaşılmadığını ve bu nedenle faiz artışlarını sürdürmenin gerekli olduğunu belirtti.

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, merkez bankasının enflasyonla mücadelesini sürdürürken ufukta daha fazla faiz artışının olabileceğini belirtti.

Daly, Financial Times’a verdiği mülakatta, Federal Rezerv’in mevcut faiz oranı döngüsünde olası artışlar konusunda uyarıda bulundu ve politika yapıcıların nihai oranı mevcut yüzde 5,25 ila 5,5 aralığından yüzde 5,6’ya yükseltmeyi düşündüklerini öne sürdü.

Daly, son dönemde açıklanan “çok cesaret verici” enflasyon verilerini kabul etmekle birlikte, gelecekteki faiz ayarlamalarına yönelik temkinli duruşunu sürdürdü. Dezenflasyonist sürecin yeterince anlaşılamamasından kaynaklanabilecek bir “dur-kalk” modeline ilişkin endişelerini altını çizdi.

Daly’nin açıklamaları, piyasa duyarlılığının Fed’in bakış açısından uzaklaştığı ve yatırımcıların Fed’in faiz artırımına gitme ihtimalini sıfır olarak fiyatladığı bir dönemde geldi.

Bu metin, AI tarafından geliştirilen bir büyük dil modeli tarafından oluşturulmuş veya incelenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu