EKONOMİ

Fed, Kasım ayında faiz artırımı konusunda kararsız

ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayında faiz artırımı konusunda kararsızlığını sürdürüyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, faiz artırımında beklemede kalma sinyali verirken, New York Fed Başkanı John Williams, faizlerde kısıtlayıcı seviyede kalınması gerektiğine vurgu yaptı.

Waller, Londra’da yaptığı konuşmada, daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç olup olmadığını tespit etmek için beklemede kalınıp ekonomik verilerin takip edilmesi gerektiğini belirtti. Waller, “Politikamızda kesin adımlar atmadan önce ekonominin ne yöne evrildiğini bekleyip göreceğiz. Verilere bakıp ekonominin soğuyup soğumadığını veya ısınıp ısınmadığını göreceğiz. Bugün itibariyle birşey söylemek için çok erken” dedi.

Fed, son 19 ayda politika faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 5,25-5,5 seviyesine yükseltti. Bu, 1970’lerden beri yapılan en büyük artış serisi oldu.

Williams ise, enflasyonun hedefe dönmesi için faizlerin bir süre daha kısıtlayıcı seviyelerde kalması gerektiğini söyledi. Williams, enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeye rağmen hala gidilecek yol olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu