BORSAEKONOMİ

Fed’in faiz artırımı planları belirsizliğini koruyor, EUR/USD en düşük seviyeye geriledi

Fed'in faiz artırımı planları belirsizliğini koruyor, EUR/USD en düşük seviyeye geriledi

Fed’in faiz artırımı planları belirsizliğini koruyor, EUR/USD en düşük seviyeye geriledi

Federal Rezerv’in (Fed) faiz artırımı planları, enflasyon ve ekonomik büyümeye ilişkin belirsizlikler nedeniyle belirsizliğini koruyor.

Fed fonları vadeli işlemleri, 2024 yılında daha düşük faiz indirimi öngörürken, EUR/USD döviz kuru son tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımına devam edeceğini açıklamıştı. Ancak, son veriler, enflasyonun yavaşlama işaretleri gösterdiğini gösteriyor. Bu durum, Fed’in faiz artışının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı endişelerini artırıyor.

Fed fonları vadeli işlemleri, 2024 yılında 100 baz puanlık faiz indirimi öngörürken, bu haftaki tahminler 76 baz puana geriledi. Bu, Fed’in faiz artırımı planlarını daha da esnetmeye hazır olabileceğini gösteriyor.

EUR/USD döviz kuru da Fed’in faiz artırımı planlarına ilişkin belirsizliklerden etkilendi. Döviz kuru, son tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından bu yana %1’in üzerinde değer kaybetti. Bu, EUR/USD’nin 2023’ün başından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösteriyor.

Fed’in faiz artırımı planları, hem yatırımcılar hem de politika yapıcılar tarafından yakından izlenecek. Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımını sürdürecek mi, yoksa ekonomik büyümeyi korumak için faiz artışlarını sınırlayacak mı? Bu soruya verilecek cevap, küresel ekonominin gidişatını önemli ölçüde etkileyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu