EKONOMİ

İşsizlik Artıyor, İşsizlik Ödemeleri de Artıyor

İşsizlik Artıyor, İşsizlik Ödemeleri de Artıyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Eylül ayında 377 bin kişiye işsizlik ödemesi yapıldığını açıkladı. Bu, bir önceki aya göre %20’lik bir artışa işaret ediyor.

İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığı ise Eylül ayında bir önceki aya göre 10 milyar TL artarak 163 milyar TL’ye ulaştı. Fon varlığının %73,5’i tahvil, %25,8’i mevduatlardan oluşuyor.

Eylül ayında yapılan işsizlik ödemelerinin toplam tutarı ise 1,6 milyar TL oldu. Bu tutar, bir önceki aya göre %25’lik bir artışa işaret ediyor.

Kısa çalışma ödemeleri de Eylül ayında bir önceki aya göre %20 artarak 2,9 milyon TL’ye ulaştı.

İşsizlik ödemelerinin artması, Türkiye’de işsizliğin arttığını gösteriyor. Eylül ayında işsizlik oranı %14,5’e yükseldi. Bu, son 20 yılın en yüksek işsizlik oranı.

İşsizliğin artmasının nedenleri arasında, küresel ekonomik durgunluk, Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye’deki yüksek enflasyon yer alıyor.

İşsizliğin artması, işçiler için zorluklar yaratıyor. İşsiz kalanlar, gelirlerini kaybetmenin yanı sıra, sosyal güvencelerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.

İşsizlikle mücadele için hükümetler, iş yaratmak ve işsizlere destek sağlamak için çeşitli politikalar uyguluyor.

Türkiye’de işsizlikle mücadele için uygulanan politikalar arasında, istihdam teşvikleri, işbaşı eğitim programları ve işsizlik sigortası yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu