GenelKRİPTO PARA

Kripto Piyasasında Deribit Etkisi

Kripto Piyasasında Deribit Etkisi

Perşembe günü alınan bildirimlere göre, ABD iflas hakimi, kripto kredi kuruluşuna 50 milyon Dolar değerindeki kripto parayı saklama hesabı kullanıcılarına iade etmesini emretti. Temmuz ayında iflas başvurusunda bulunan Celsius yaklaşık 1 ay sonra, eylül ayında, faaliyetlerini yeniden yapılandırma ve yeniden başlatma çabalarıyla ilgili olarak duruşma öncesinde, velayet sahiplerinin fonlarını kendilerine iade etmek için başvuruda bulundu. Tüm bu gelişmeler kripto piyasalarında da etkili olmuştur.
Kripto Para Piyasası İşlem Hacmi
Kasım’da kripto para kayıtlı rekor işlem hacmi FTX’in neden olduğu belirsizlik, opsiyonlara ya da riskten korunma araçlarına olan talebi artırdığı için Deribit her zamankinden daha yoğun bir hal aldı. Dünyanın en büyük kripto opsiyon borsası olan Deribit, her zamankinden daha yoğun bir döneme girdi. İşlem gören ethereum opsiyon sözleşmelerinin sayısı kasım ayında ekim ayına oranla % 10 artarak 8,9 milyon rekor seviyesine ulaştı. Deribit’ten alınan verilere bağlı olarak, bitcoin (BTC) opsiyonlarındaki işlem hacmi % 17 artış göstererek, 778.000 sözleşmeye yükseldi. Ocak 2021’de kaydedilen rekor ralliye da bu şekilde yaklaştı. Nominal şekilde, toplam opsiyon cirosu % 5 artış göstererek, 25,5 milyar dolara yükseldi ve borsa da küresel ticaret hacminin % 90’ından fazlasını meydana getirdi.
Deribit Borsası Son Durum
Deribit de bir ether ve bir bitcoin opsiyon sözleşmesini sırasıyla 1 ETH ve 1 BTC’yi temsil eder. Sam Bankman-Fried’in eskiden dünya genelinde üçüncü en büyük kripto spotu ve vadeli işlem platformu olan borsası FTX’in iflas etmesi ile hacimler yükseldi ve yaygın bulaşma korkuları da arttı. Deribit, aylık haber bülteninde, piyasa oynaklığı ve genel korku ve huzursuzluk, ticaret fırsatlarıyla sonuçlandı şeklinde bildirim yapmıştır. Bu kapsamda toplam hacimlerde % 20 artış meydana gelmiştir. Fakat bu konuda daha da önemlisi müşteriler mevcut portföylerini de korumayı başardı. Deribit, Kasım ayında 778.000 BTC ve 8.9 milyon ETH opsiyon sözleşmesi ile işlem görerek opsiyon ödemelerinde yeni rekor hacimler gördü.
Kripto Para Piyasasında Opsiyon
Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı, belirli bir tarihte ya da öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan alma ya da satma hakkı veren türev sözleşmeler olmaktadır. Alım opsiyonu da piyasa genelinde satın alma hakkı verir ve fiyat artışlarına karşı sigorta satın almaya benzer. Bu açıdan put opsiyonu, alıcıya satma hakkı sunan bir düşüş bahsi olmaktadır. Bu nedenle, opsiyon talebi, piyasadaki belirsizliğin derecesine yakından bağlıdır. Belirsizlik ne kadar yüksekse, opsiyonlardaki talep ve aktivite de o kadar fazla olmaktadır.
Kirpto Piyasası Deribit Etkileri
Yatırımcılar, FTT ile ilgili olumsuz haber akışının ardından bitcoin, ether ve Solana’nın SOL token’ında koruyucu alımlar yaptığında geçen aylarda ortaya çıkan sonuç buydu. Kripto ticaret şirketi ve likidite sağlayıcısı olan GSR’nin kurucu ortağı Richard Rosenblum, Deribit’teki aktivite artışına atıfta bulunarak seçenekler, risk yönetimi için harika araçtır. Daha incelikli sonuçlara odaklanma olanağı sağlar şeklinde yorum yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu