GenelKRİPTO PARA

Kripto Piyasasını Etkileyen Durumlar

Kripto Piyasasını Etkileyen Durumlar

2022 Kasım ayında kripto piyasası tahminlerinde hayal kırıklığı devam etmektedir. Son zamanlarda gündemde olan bazı haberlere de dayanarak, kripto borsasında deneyimli araştırmacılardan biri olan Johnny Qiang, sözlerinde bundan sonra kripto para piyasasının odak noktasının, ABD’nin ekonomik durumuna ve Fed’in kararlarına bağlı olarak değişeceğini belirtmiştir.

2022 Sonbaharında Kripto Piyasa Durumu

13 Eylül tarihinde Amerika’nın Ağustos ayı tüketici fiyat endeksini açıklaması sonrasında, kripto para piyasası çok büyük oranda bir düşüş yaşadı. Aynı zamanda yıllık enflasyon oranı da üst üste iki ay temmuz ayında % 8,5, ağustos ayında da % 8,3 gerilemiştir. Bu kapsamda % 8,1 piyasa tahminlerinin de üzerinde kalmaktadır. Bu konuda tüfe verilerinin açıklanmasına piyasa tepkisi de olumsuz oldu.

Görünüşe bakarsak, ABD tüketici fiyatları ağustos ayında bir yıl öncesine oranla çok daha yavaş bir şekilde artmasına rağmen, buna karşın enflasyon baskısı da hala çok yüksek seviyede olmaktadır. Aynı zamanda enflasyon baskısı Federal Rezerv tarafından belirlenmiş olan % 2 enflasyon hedefinin de uzağında kalmıştır.

Uzmanlar, hisse senedi ve kripto piyasalar arasında meydana gelen ilişkinin de giderek çok daha olumlu bir hale geldiğine inanıyor. Buna bağlı olarak da Binance’de yer alan BTC ve USDT çifti 13 Eylül 2022 tarihinde, çok kısa bir süre içerisinde 22.000 $ seviyesinden 20.000 $ seviyesinin biraz üzerine düştü. Ayrıca ana kripto para birimi de 19.860 $’a kadar düştü.

Kripto Para Piyasası Hareketlenmeleri

Kripto piyasası ani değişimden ve dalgalanmalardan sonra istikrarlı bir duruma dönmüş durumdadır. Fakat, çok kısa vadede de bir sonraki adımları tahmin etmek de zorlaşmaktadır. Günümüzde kripto para piyasası küresel ekonomiler, küresel salgınların sonrasında istikrarsız bir toparlanma sürecindedir. Bu kapsamda dünya ekonomisinde yer alan yüksek enflasyon, Doğu Avrupa’daki savaş, enerji kıtlığı gibi birçok farklı risk faktörü de bu para piyasalarındaki durgunluğu tetiklemektedir.

Federal Rezervin toplantısında kararlaştırılan 75 baz puan, 100 baz puan artırdığı zaman, hem borsa hem de kripto piyasası başka bir düşüş sarmalı açması da kuvvetle muhtemeldir. Bunun sonucunda, uzmanlar, şu andaki kripto varlıklar için yeni bir boğa piyasasını destekleyebilecek olan herhangi bir sinyalin çok az olduğunu belirtmektedir.

Uzmanlar, çok fazla oluşumda olan potansiyel riskin kripto piyasasında kötü giden bir durumu tetikleyebileceğini de düşünüyor. Bunun neticesinde de bu tarz düşüşlere karşı da korunmak amacı ile savunma amaçlı olan yatırım stratejilerinin de kullanılması önerilmektedir. Yatırımcılar, düşük volatiliteli olan varlıkları tutmanın yanında riski de kontrol edebilmek için farklı hedge pozisyonları da açabilirler.

İyimser bir şekilde düşünülecek olursa, kripto para piyasası önümüzdeki haftalarda (3-4 hafta içinde) çok daha fazla kayıp yaşamadan mevcutta olan seviyelerde dalgalanmaya devam edebilir. Fakat bu süreçte piyasaların da bu kadar sakin kalacağına dair güçlü bir güven ortamı da bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu