Genel

Para Piyasaları Hakkında Merak Edilenler

Para Piyasaları Hakkında Merak Edilenler

Ekonomi, para kazanmanın ilk adresi haline gelmiştir. Özellikle para kazanmanın ve en iyi yatırım yapıldığı alanlar içerisinde en iyi yatırım araçları alternatifleri çoğalmış ve birbirinden farklı enstrümanlardan yararlanarak para kazanmanın yolu açılmıştır.
Altın Borsası Özellikleri
Çağlardan beri altın, kıymetli maden statüsünde olması sebebiyle iyi para kazandıran ve gelir getiren madenlerden sayılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle fiziki altından ziyade altın hesabı devreye girmiş ve ons üzerinden hesaplamalar ile dünya borsasında altını kullanarak maden piyasası enstrümanları arasına almıştır.
Altın borsası Kıymetli madenler kategorisi altında toplanmaktadır. Uzun vadeli sözleşmeler ile ons altın (XAUUSD), gram altın (XAUTRY) ve son olarak gümüş (XAGUSD) emtia sözleşmeleri ile işlem görmektedir. Dünya borsalarında Altın dolar üzerinden işlem yapılırken Türkiye’de Ons gram karşılığı Türk Lirası üzerinden işlemler gerçekleşmektedir. Opsiyon adı verilen geleceğe endeksli sözleşmeler yapılarak ileriki vadede en iyi yatırım araçları olan enstrümanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
Altın borsası işlemlerini gerçekleştiren yatırım uzmanların SPK yani sermaye piyasası kurulu belgesine sahip olması özelliği bulunmaktadır. Para Piyasaları çok hızlı ve anlık değişen piyasadır. Dolayısıyla büyük riskler de içermektedir. Para piyasasını çok iyi yöneten yatırım uzmanları bu anlamda çok büyük önem taşımaktadır.
Bitcoin İle Nasıl Para Kazanılır?
Bitcoin, bir merkez bağlı kalmaksızın herhangi bir kontrol mekanizması bulunmayan merkezi kontrol ve bankaların herhangi bir garantörü olmaksızın bağımsız olarak işlem gören yatırım aracı şeklinde ifade edilen bir enstrümandır. Bitcoin, özel şirketler tarafından çıkarılan ve dijital şifreden oluşmaktadırlar. Kendilerine ait al-sat yapabileceği bir borsa sahası bulunmaktadır.
Bitcoin kısa zamanda ciddi anlamda para kazandıran son 3 yılın en iyi yatırım araçları haline gelmesine rağmen devletin desteklediği bitcoin yatırımları arasında uzun süre ayakta duramayan ve batan firmalar söz konusu olmuştur. Bu bağlamda doğru bitcoin alım satımı yapılması konusunda bilgi ve tecrübesi tam olan yatırım uzmanları ile çalışılması oldukça önem taşımaktadır.
Bitcoin, diğer hisse senetlerinden farklı bir takım özellikleri bulunmaktadır. Hisse senetleri bir firma veya şirketin halka açılması sonucunda belirli paylara sahip olan hisse senetlerinin alım satımı sonucunda en iyi yatırım araçlarından biri sayılmaktadır.
Bitcoin Alt Yapı Özellikleri
Bitcoin alt yapı özellikleri içerisinde ilk olarak göze çarpan özellikle merkeziyet sistemi olmayan bağımsız firmaların dijital imzalı şifreleme algoritmalarıyla oluşturulan yatırım aracı olarak tanımlanmaktadır. Diğer yatırım araçları gibi al-sat platformları bulunmaktadır. Ancak teknik ve temel analizleri hisse senetlerinden farklıdır. Çünkü bitcoin geçmişi yakın olması sebebiyle çok detaylı temel analiz yapılamamakta anlık al-sat durumlarına bakılarak teknik analizi üzerinden yorumlamalar gerçekleşmektedir.
Bitcoin Değerlemesi Nasıl Yapılmaktadır?
Dünya üzerinde toplam piyasaya arzı ortalama 21 milyon ile sınırlıdır. Bitcoin’in fiyatı, miktarı tüm kripto paralarda olduğu gibi arz-talep dengesine göre işlem görmektedir. Arz talep dengesi bazından fiyatlandırma yapılmakta ve alış satış fiyatları belirlenmektedir. Bu durum bitcoinlerin takip edilmesi adına dijital işlem tahtası üzerinden yatırımcıların işlem yapmasına olanak sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu