EKONOMİ

Petrol fiyatlarında 2023’te yükseliş devam edecek mi?

Petrol fiyatlarında 2023'te yükseliş devam edecek mi?

BD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarında beklenen azalmaya işaret ederek bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yükseltti.

EIA’nın Eylül 2023 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’na göre, OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimine yönelik gönüllü kesintiyi bu yıl sonuna kadar uzatma kararının ardından küresel petrol stoklarında yılın son çeyreğinde beklenen azalmanın fiyatları yukarı yönlü destekleyeceği tahmin ediliyor.

Bu çerçevede, Brent türü ham petrolün varil fiyatının yıl sonuna kadar 84,46 dolara yükselmesi bekleniyor. Bu rakam, bir önceki raporda 82,62 dolar olarak tahmin edilmişti.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatının da 79,65 dolar olacağı öngörülüyor. Söz konusu rakam, geçen ay 77,79 dolar olarak öngörülmüştü.

Peki, bu yükseliş devam edecek mi?

EIA’nın raporunda, küresel petrol arzının bu yıl günlük 101 milyon 180 bin varil, gelecek yıl da 102 milyon 880 bin varil olacağı tahmin ediliyor. Söz konusu artışın daha çok ABD, Brezilya, Kanada ve Guyana olmak üzere OPEC dışı ülkeler kaynaklı olacağı değerlendiriliyor.

OPEC ülkelerinde ise ham petrol üretiminin bu yıl günlük yaklaşık 800 bin varil azalarak 27,91 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 28,3 milyon varil olması bekleniyor.

OECD ülkelerinde ise talebin bu yıl geçen yıla oranla 150 bin varil artarak 45,8 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 45,7 milyon varil olacağı hesaplanıyor. OECD dışı ülkelerde ise talebin geçen yıl ile karşılaştırıldığında 1,66 milyon varil artarak günlük 55,17 milyon varil, gelecek yıl ise 56,56 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

Bu verilere göre, küresel petrol arzının artmasına rağmen, talepteki artış nedeniyle fiyatların 2023’te de yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Ancak, bu yükselişin ne kadar devam edeceğini tahmin etmek zor.

Küresel ekonomideki gelişmeler, OPEC’in üretim politikası gibi faktörler fiyatları etkileyecek önemli değişkenler arasında yer alıyor.

Bu nedenle, petrol fiyatlarında yükselişin devam edeceğine dair kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Ancak, EIA’nın raporu, fiyatların 2023’te de yükselmeye devam edeceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor.
kaynak: bloomberght

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu