EKONOMİGenel

Son Dakika Enflasyon Ve Ekonomik Veriler

Son Dakika Enflasyon Ve Ekonomik Veriler

Son zamanlarda para piyasalarının yeni gündemi 3. çeyrek bilançoları olmaktadır. ABD’de bilanço açıklamaları geçen hafta çok fazla yoğunlaşmaya başlamış, önümüzdeki haftadan itibaren de Borsa İstanbul’da böyle bir sürecin başlayacağı söylenmektedir. Yılın ilk yarısı ile ilgili olan bilançolar çok olumlu yönde gelmişti.

Bu noktada da ekonomideki büyümenin korunduğu kabul edilir ise, 3. çeyrek bilançolarında çok yüksek karlılık ortaya çıkacaktır. Bu konuda karlılık oranı yüksek olan pek fazla sayıda şirketler olmaktadır. Piyasaların gündeminde de olağandışı gelişmelerin olmaması halinde bilançoların sonuçlarına da bağlı olarak hisse bazlı hareketlilik artmaktadır.

Enflasyonda Yüksek Karlılık Beklentileri

Günümüzde enflasyon sadece piyasalar için değil, bunun yanında ülke ve ekonomi yönetimlerinin öncelikli sorunları olmaya devam etmektedir. Son zamanlarda ABD enflasyon açıklanması ile piyasalarda ciddi dalgalanmalar yaşadı. ABD borsalarında meydana gelen sert tepki çıkışı, yerini düşüşe bırakırken; ABD 10 senelik bono faiz oranları da tekrardan yükselme göstererek, % 4.00 seviyesine ulaştı.

2 Kasım da olması planlanan Fed toplantısı için 75 baz puan faiz artırımı kuvvetlenmiş olsa da bu yöndeki fiyatlamaların belli miktarda yapıldığı görüşü hâkim olmaya başlamaktadır. Son dönemlerde ortaya çıkan bilanço performansları da 3.çeyrek ile ilgili olarak kar tahminlerinde çok önemli bir kriter oluşturacaktır.

Borsa İstanbul teknik bakımdan primli görülmekle birlikte, fiyat kazanç miktarları gibi bilanço değerleme oranlarına göre de temel veriler bakımından pahalı olmamaktadır. BIST100 endeksi; fiyat kazanç oranları 6.8 civarında işlem görmeye devam ediyor. Bu oranlama gelen olarak, gelişmiş ülke borsalarının çok altında yer almaktadır. Piyasalarda da temkinli görünümün dağıldığını söylemek için de çok erken olmaktadır.

Ekonomi Döviz Mevduatında Artış

TCMB verilerine göre; 7 Ekim ile bitiş gösteren haftada; TCMB brüt rezervleri önceki haftalara göre 6.9 milyar dolar bir artışla 113.9 milyar dolar seviyelerine; bankalar döviz mevduatları ise 3 milyar dolar bir artışla, 213.3 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir. Rezervler de ve döviz mevduatlarında bir hafta önce ortaya çıkan kayıplar telafi edilmiştir. Bununla birlikte, aynı hafta içinde yurtdışı yerleşiklerin de hisse senetleri ve de tahvil bonodaki satışları sürdü. Yabancı yatırımcılar, bu sırada hisse senetlerinde 136.3 milyon dolar, tahvil bonoda da 86.8 milyon dolar seviyelerinde satış yaptılar. Genel olarak, son ekonomik verilere göre, Borsa İstanbul’da hisse senetleri kapsamında yabancı takas saklama miktarı % 32 seviyesinin altına gerilemiş durumdadır.

Geçen haftalarda açıklanan bir diğer önemli veri de ağustos ayı ödemeler dengesi tablosu olmaktadır. Cari açık oranı 3.1 milyar dolar seviyeleri ile beklentilerin biraz altında geldi. Fakat Ocak-Ağustos 2022 süreçlerinde 39.7 milyar dolara, bununla birlikte de yıllık bazda da 40.8 milyar dolara yükseldi. 2022 yıl için de; uzmanlar tarafından 50-55 milyar dolar cari açık tahminleri geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Bunun yanında cari açık ile birlikte finansmanına ilişkin de 28.3 milyar doları bulan net hata noksan kalemleri ilgi çekmeye devam etmektedir. Ayrıca; piyasaların da makroekonomik verilere olan duyarsızlığı devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu