EKONOMİ

Tekin: Pazarlarımızı rakiplere kaptırıyor 2024 yılı siparişlerini de kaçırıyoruz

Tekin: Pazarlarımızı rakiplere kaptırıyor 2024 yılı siparişlerini de kaçırıyoruz

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, döviz kuru ve maliyet baskısı nedeniyle rekabetçiliği zayıflayan sektörün ihracat pazarlarında fiyat tutturmasının her geçen gün zorlaştığını, mevcut tabloda 2024 yılı siparişlerinin de tehlikeye girdiğini söyledi.

Tekin, “Dünyadaki rakiplerimiz ile fiyat farkı yüzde 60’lara kadar çıktı. 2024 yılı siparişleri de kaçıyor” diye konuştu. Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’nde Çin, Bangladeş, Fas, Tunus ve Vietnam ile rekabet edemez hale geldiğine dikkati çeken AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, “Dünyadaki rakiplerimiz ile fiyat farkı yüzde 60’lara kadar çıktı.

Bu nedenle kış siparişlerini Uzak Doğu ve Afrika ülkelerine kaptıran sektörümüz 2024 yılı siparişlerini de kaçırıyor. Avrupa Birliği pazarındaki kazanımlarımızı koruyabilmek adına hükümetimizin hazır giyim sektörüne pozitif ayrımcılık yaparak ihracatta özel teşvikler uygulamasını talep ediyoruz.” dedi.

“Maliyetlerle kur arasındaki makasın açılması, sektörümüzü etkiliyor”

Türk tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yan sanayi ile birlikte yaklaşık iki milyon kişiyi istihdam ettiğini vurgulayan AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, “Geçen yıl 21 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren sektörümüz 2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde yüzde 7,1 oranında düşüşle 13,22 milyar dolar dış satım değerine ulaştı. Bölge ihracatımız depremin de etkisi ile negatif gelişmelerden daha fazla etkilendi.

Yılın 8 ayında 237,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada alım gücündeki azalış, talepte yaşanan düşüş ve maliyetlerle kur arasındaki makasın açılması, sektörümüzü derinden etkiliyor.” diye konuştu.

“1 milyar dolar hacimli kredi paketinin genişletilmesini bekliyoruz”

Dünya genelinde 221 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün sürdürülebilir üretim, istihdam ve ihracat gücünde azalma yaşanmaması için iyileştirici adımlarla birlikte finansmana erişiminin kolaylaştırılmasının da kritik önem taşıdığını vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Enerjiden hammaddeye, insan kaynağından üretim ve yatırıma kadar işletmelerimizin maliyet yükü artıyor.

Son süreçte İhracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) öncülüğünde 11 bankanın bir araya gelmesiyle 1 milyar dolar hacimli kredi paketinin devreye alınması, sektörümüzde faaliyet gösteren firmalara nefes aldıracaktır.

 

Rotatif veya taksitli kredi seçenekleri bulunan paketin şartlara göre genişletilmesi sürdürülebilir üretimi devam ettirebilmemiz ve rekabetçiliğimizi koruyabilmemiz için finansman ihtiyacı başta olmak üzere ihracatı geliştirici ve destekleyici  mekanizmaların artarak devam etmesini bekliyoruz.

 

“Sürdürülebilirliğe ve katma değerli ürün üretimine odaklanmamız gerekiyor”

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün gündemindeki bir başka önemli konunun Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum olduğunu dile getiren Başkan Gürkan Tekin, işletmelerin çevre dostu üretim modellerinin hayata geçirilmesi için doğru ve zamanında adımlar atması gerektiğini, artık sürdürülebilir üretimin bir tercih değil, zorunluluk olduğunu söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu